Ratujemy głodzone zwierzęta z Cielętnika

W dniu. 3.04.2013 r. OTOZ Animals przy współpracy z Pogotowiem dla Zwierząt, Fundacją „Raj dla Zwierząt” oraz Patrolem Interwencyjnym ds. Zwierząt Gospodarskich oraz w asyście Policji dokonało odbioru 33 koni, 7 krów oraz 3 psów z gospodarstwa rolnego w Cielętniku. Podczas interwencji obecni byli również przedstawiciele Gminy Braniewo.

Pod opiekę OTOZ Animals trafiło 18 koni i 3 psy, resztą zwierząt zajęły się zaprzyjaźnione organizacje.

Zwierzęta utrzymywane były w stanie rażącego zaniedbania i długo nieleczonej choroby. Zarówno konie, krowy jak i psy były niedożywione, wychudzone i cierpiące na choroby pasożytnicze.

Większość zwierząt miała świerzb i wszawicę. Niektóre konie miały wręcz otwarte rany i otarcia na ciele. Widoczny był również przerost kopyt. Krowy natomiast brodziły w grubej warstwie własnych odchodów. W oborze nie widać było jakiegokolwiek pożywienia oraz dostępu do wody. Dwie krowy były w stanie krytycznym – jedna zapewne na skutek powikłań poporodowych, druga najprawdopodobniej miała złamaną miednicę i bezradnie czołgała się na ziemi w swoich odchodach. Niestety, nie było możliwe udzielenie pomocy jednej z krów i konieczna była eutanazja.

Druga jest obecnie pod opieką PDZ oraz PIdsZG, choć jej stan jest bardzo zły. Oprócz tego szereg osobników miało fizyczne ślady daleko posuniętych zaniedbań (wychudzenie, rany).

Nieopodal gospodarstwa odkryto zwłoki dwóch niedawno narodzonych cieląt, wyrzucone za ceglany murek i przysypane cienką warstwą śniegu. Ciała nie zdążyły się jeszcze rozłożyć. Na jednym z cieląt widoczne jeszcze były błony płodowe.

Psy (dwa płci męskiej i suczka) trzymane były na łańcuchach, przy rozpadających się budach. Dwa z nich nie posiadały w ogóle świeżej wody do picia, natomiast u trzeciego była ona zamarznięta. Karmione były czymś w rodzaju paszy dla świń – rozmokniętym ziarnem różnego rodzaju, bez śladu pokarmu mięsnego. Suczka była w dramatycznej kondycji psychicznej, wykazywała skrajne odruchy lękowe na widok człowieka. Jeden z psów nie miał nawet obroży przy łańcuchu, kościec wyraźnie wyczuwalny był pod skórą, natomiast stan drugiego już na pierwszy rzut oka wskazywał na długotrwałe niedożywienie bądź pasożyty wewnętrzne.

Cała interwencja trwała od godziny 9 rano do godziny 21. Transport niektórych zwierząt przeciągnął się do późnych godzin nocnych.

Druga jest obecnie pod opieką PDZ oraz PIdsZG, choć jej stan jest bardzo zły. Oprócz tego szereg osobników miało fizyczne ślady daleko posuniętych zaniedbań (wychudzenie, rany).

W mediach :

 TVN24.PL – 40 Zwierząt uratowanych z koszmaru

Polsat Wydarzenia : 2013.04.06 – Piekło zwierząt

Onet.pl/wiadomości : Niemiec odpowie za znęcanie się nad zwierzętami

TVP.info  Ocalono zwierzęta z gospodarstwa pod Braniewem

Dodaj komentarz