Wielkanocny baranek.

Baranek wraz z kurczakiem i zajączkiem to obowiązkowe elementy wystroju koszycka i wielkanocnego stołu. W wielu kulturach baranek uważany jest za zwierzę ofiarne, gdyż symbolizuje niewinność, prostotę i cierpliwość, gdyż z pokorą znosi strzyżenie, a czasami nawet śmierć. W dawnych czasach odgrywał rolę łącznika między światem ludzkim a boskim. Egipcjanie, Grecy czy Fenicjanie składali w ofierze swoim bóstwom baranki lub jagnięta, by przyniosły im np. powodzenie w walce albo dodały sił witalnych, ponieważ zwierzę to jest także symbolem płodności.W tradycji żydowskiej pojawia się on w związku ze świętem Paschy, czyli Przejścia, które Żydzi po dziś dzień obchodzą na pamiątkę wyzwolenia z niewoli egipskiej. W tradycji chrześcijańskiej baranek jest często symbolicznym przedstawieniem Chrystusa. Zwyczaj składnia baranka w ofierze był bardzo barbarzyńską tradycją, w której niewyobrażalnie cierpiało zwierzę. Pomimo tradycji mówimy nie zabijaniu zwierząt

.Owce są jednymi z 113 zwierząt które znalazły bezpieczną przystań w Rogatym Ranczo. Nie do końca wiemy jakie miały mieć przeznaczenie u poprzedniego właściciela. Odebrane interwencyjnie, a w sumie złapane z pomiędzy pędzących samochodów na drodze krajowej łączącej Wejherowo z Lęborkiem. Owcza rodzina została bezpiecznie złapana i przetransportowana do naszego przytuliska.

Ofiara z wielkanocnego baranka na szczęście jest już tylko historią przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj to Wy możecie ofiarować owieczką odrobinę wsparcia.Prosimy o pomoc w ich utrzymaniu.Można to zrobić na 3 sposoby:
-wspierając zbiórkę www.pomagam.pl/ratunekdlarogatego
– przekazując #1% podatku KRS 0000069730 z dopiskiem Rogate Ranczo
– przekazując warzywa i owoce bezpośrednio do Rogatego Ranczo.